Na bronowickim weselu

Aktualności

W środę 30.11.2022 nasi uczniowie obejrzeli w Teatrze Nowym w Poznaniu „Wesele” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Był to spektakl, bez wątpienia, niezwykle… zaskakujący. Na szczególną uwagę zasługuje scenografia – surowa, minimalistyczna. Ascetyczną przestrzeń tworzy blaszana, rdzawa konstrukcja imitująca bronowicką chatę. Reżyser zaproponował jeszcze więcej zmian: zrezygnował na przykład z tradycyjnych, ludowych strojów, ograniczył również świat fantastyczny, bo w Osoby Dramatu wcielili się po prostu inni weselnicy.

Zamiast chocholego tańca natomiast bohaterowie siedzieli przy mniejszych i większych stolikach, początkowo bez ruchu, jakby uśpieni, znudzeni, po czym zaczęli kołysać się w do słów Chochoła „Miałeś chamie złoty róg” i w rytm melodii „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Spektakl zakończyło przeraźliwe pianie koguta…

Czy przedstawienie było udaną interpretacją dramatu Wyspiańskiego? O tym zawsze można podyskutować. A w sztuce przecież o to chodzi.

md


Copyright © 2018 | www.zsbolechowo.pl | All Rights Reserved!