Społeczność szkoły odwiedza Teatr Nowy

Aktualności

20 maja, w piątkowy wieczór, młodzież, nauczyciele i absolwenci ZS w Bolechowie zawitali ponownie w Teatrze Nowym w Poznaniu, by obejrzeć spektakl Alte Hajm/stary dom w reżyserii  Michaela Rubenfelda i Marcina Wierzchowskiego.

Twórcy spektaklu  Alte Hajm/stary dom opowiedzieli historię o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości. Powracają do czasów II wojny światowej, między innymi po to, by ocenić współczesność, pokazać, że przeszłość wpływa na kolejne pokolenia i zmusić do zastanowienia, czy powinniśmy ponosić odpowiedzialność za decyzje przodków.

 

Alte Hajm/stary dom to opowieść o dwóch połączonych ze sobą rodzinach: polskiej  i żydowskiej. Oglądamy sceny współczesne (świętowanie urodzin Adama) oraz historyczne (zamordowanie ukrywającej się w piwnicy dziadka Adama rodziny żydowskiej).

To stary dom właśnie łączy obie perspektywy, w nim bowiem, rozegrały się w przeszłości tragiczne wypadki, a dziś jest miejscem narastających konfliktów podczas rodzinnego spotkania.

Na początku przyglądamy się przygotowaniom do urodzinowego przyjęcia. Niespodziankę szykują Adamowi jego żona Kamila, matka Wanda, synowie Antek i Kacper, brat Krystian oraz siostra Kaja. Obecny jest także dziadek  Hubert, cierpiący na demencję. Na urodziny przybywa również niezapowiedziany gość, amerykański Żyd, partner Kai, który okazuje się wnukiem kobiety, mieszkającej kiedyś w tym domu.

Niewinne przyjęcie przeradza się szybko w rodzinny koszmar. Na jaw wychodzą bowiem skrywane tajemnice, wzajemne pretensje i żale.

Dom nawiedzają też wizje przeszłości – powraca historia żydowskiej rodziny. Odkrywamy mroczną tajemnicę dziadka Huberta, zakochanego niegdyś w żydowskiej dziewczynie o imieniu Chaja.

Twórcy spektaklu chcieli pokazać, że każdy dom ma swoją historię i  skrywa ludzkie tajemnice. Każda historia rodzinna ma swoje sekrety. Tylko co wtedy, kiedy natkniemy się na te ukrywane historie i uwolnimy duchy przeszłości?

Niezwykła opowieść! Wspaniałe przedstawienie!


Copyright © 2018 | www.zsbolechowo.pl | All Rights Reserved!