Zjazd Absolwentów - kino Muza

Aktualności

24 stycznia klasa 1tip po raz kolejny wzięła udział w lekcji filmowej w poznańskiej Muzie w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Tym razem młodzież zmierzyła się z trudnym filmem z 2013 roku w reż. Anny Odell, pt.: „Zjazd absolwentów” .

Był to filmowy debiut szwedzkiej reżyserki. Anna Odell zainicjowała zupełnie fikcyjną sytuację, ale odwołującą się do prawdziwych wydarzeń. Reżyserka powróciła w filmie do lat szkolnych, kiedy była prześladowana przez rówieśników. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów (na który w rzeczywistości reżyserka nie została zaproszona) jednak z udziałem Anny. Druga część filmu natomiast to rozmowy Anny z aktorami – kolegami z klasy na temat m.in. projekcji jej filmu.

Jaki był cel tego projektu? Artystka chciała przede wszystkim przyjrzeć się problemowi przemocy z dwóch perspektyw: kata i ofiary.

Najbardziej przejmujące okazało się jednak to, że dorośli ludzie przyjęli identyczne role jak przed 20 laty. Niewiarygodne, że Anna jako znana artystka dalej pozostała ofiarą. A jej prześladowcy w kółko usprawiedliwiali się, powtarzając: „Byliśmy wtedy dziećmi”. Obawiali się oczywiście, że film Anny zaszkodzi ich ustabilizowanemu życiu i  woleli problem przemocy szkolnej zamieść zwyczajnie pod dywan, żeby nadal pozostał w  sferze tabu.

Na uwagę zasługuje również forma filmu: pomieszanie fikcji i dokumentu.

Kolejna ważna lektura filmowaJ

md


Copyright © 2018 | www.zsbolechowo.pl | All Rights Reserved!