BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
Zdobędziesz zawód i wykształcenie branżowe.
Przed Tobą pierwsze zatrudnienie na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Zaczynasz nowy etap edukacji.
Jak będzie wyglądać nauka i praca? Co Cię czeka i o czym powinieneś/aś wiedzieć?
Pamiętaj! Przed Tobą nie tylko praca, za którą otrzymasz wynagrodzenie, ale również nowi ludzie i pierwsze doświadczenie zawodowe.
W naszej szkole umożliwiamy kształcenie w następujących klasach branżowych:
– zawody z branży gastronomicznej i spożywczej: kucharz, cukiernik, piekarz,
– zawody z branży mechanicznej: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy,
– zawody z branży budowlanej: cieśla, dekarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz – tynkarz,
– zawody z innych branż: stolarz, elektryk, fryzjer, sprzedawca, ślusarz i fotograf.
OPIS KSZTAŁCENIA
Nauka we wszystkich oddziałach (i zawodach) trwa trzy lata. Co roku uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wyjeżdżają na turnus dokształcania teoretycznego do różnych ośrodków kształcenia zawodowego na terenie kraju, organizuje się go dla młodocianych pracowników dokształcających się teoretycznie w zakresie danego zawodu szkolnictwa branżowego.
W szkole uczniowie uczą się przedmiotów ogólnokształcących, natomiast praktyczną naukę zawodu odbywają w wybranych przez siebie zakładach pracy, z którymi muszą mieć zawartą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Kto to jest młodociany pracownik?
Będąc młodocianym pracownikiem jesteś pełnoprawnym pracownikiem firmy zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego ze szczególną ochroną zdrowia i specjalnymi prawami pracowniczymi.
Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.
Osoby, które rozpoczęły naukę na zasadach młodocianego pracownika kończą ją na tych samych zasadach. Młodocianym pracownikiem może być również osoba poniżej 15 lat, ale wówczas do zawarcia umowy o pracę dodatkowo wymagana jest pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, którą należy przedłożyć u pracodawcy.
Egzamin czeladniczy
Nauka zawodu kończy się egzaminem czeladniczym. Po zdanym egzaminie otrzymasz świadectwo czeladnicze, które daje uprawnienia do wykonywania zawodu w kraju i za granicą. Osoby zainteresowane po złożeniu wniosku mogą uzyskać bezpłatnie w języku polskim i angielskim Europass - Suplement do Świadectwa Czeladniczego, który zawiera opis umiejętności i kompetencji potwierdzonych zdanym egzaminem.
MOŻLIWOŚCI DALSZEJ NAUKI