Do historii zawsze przechodzą monologi. To one stają się kultowe, są cytowane i parafrazowane. Niektóre dosłownie wciskają w fotel, inne wzruszają, śmieszą, jeszcze inne – hipnotyzują. Czy można sobie wyobrazić, że Hamlet nie wygłasza swojego monologu, Jacek Soplica umiera bez spowiedzi, a Kordian wkracza na Mont Blanc bez słowa?
To właśnie do „monologowej rywalizacji” stanęli uczestnicy zorganizowanego w ZS w Bolechowie konkursu recytatorskiego.
Do tej pory nasz konkurs poświęcony był twórczości jednego (co roku innego) wybranego poety lub parze poetów. Zmagaliśmy się z poezją Szymborskiej, Herberta, Leśmiana, Barańczaka i Lipskiej, Leśmiana i Schulza, Tuwima, Gałczyńskiego, Miłosza…
Tym razem postanowiliśmy dać uczestnikom szeroki wybór, bo przecież liczba monologów jest ogromna. Ale ten wybór właśnie mógł okazać się dla występujących nie lada wyzwaniem: którą perełkę wybrać: tę wielką, klasyczną, legendarną, czy może tę już trochę zapomnianą.
Miło nam było gościć reprezentantów: Zespołu Szkół w Rokietnicy, Gimnazjum w Bolechowie, LO w Obornikach, XX LO w Poznaniu, VI LO w Poznaniu oraz reprezentantów naszej szkoły.
W loży jurorów zasiedli: absolwent naszej szkoły, w wolnych chwilach również poeta, Pan Aleksander Bejma, Pani Agnieszka Szymańska – Wojtera, kierownik Ośrodka Kultury na Zielonych Wzgórzach - osoba zaprawiona w bojach recytatorskich, a także polonistka i degustatorka poezji, oddana konkursowi już od początku - Pani Joanna Zimniak.
Uczestnicy byli oceniani według następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie treści utworu, dykcja i wymowa, oryginalna interpretacja, ogólny wyraz artystyczny.
Tradycyjnie występy podzielono na 2 tury: w pierwszej – na serio - każdy uczestnik zaprezentował wybrany monolog o charakterze poważnym, patetycznym, wzniosłym,
- w drugiej turze – mniej serio, ten z przymrużeniem oka, komiczny, satyryczny.
Tak jak w ubiegłym, również i w tym roku postanowiliśmy uatrakcyjnić nieco nasz konkurs, wprowadzając „Konkurs Jednej Interpretacji.
Po burzliwych naradach jury ogłosiło wyniki:
I miejsce: Stanisława Sójka (XX LO w Poznaniu)
II miejsce: Karina Tołwińska (LO w Obornikach)
III miejsce: Dagmara Nadolna (Gimnazjum w Bolechowie)
Wyróżnienie otrzymał: Antoni Cammarano (VI LO w Poznaniu), nagrodę publiczności Stanisława Sójka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci oprócz nagród książkowych również bony podarunkowe do sieci sklepów Empik ufundowane przez Radę Rodziców.
Gratulujemy uczestnikom talentów aktorskich, recytatorskich i znakomitych występów.
Ogromne podziękowania dla organizatorów: klasy 4til, klasy 2tl (zwłaszcza Martyny Samulskiej), wspaniałych prowadzących: Oliwii Kulczyńskiej (1b) oraz Mateusza Kobusa (1b).
O obsługę techniczno - fotograficzną zadbali: prof. Dawid Łasiński, prof. Patryk Szablewski, Pani Grażyna Zawal i Patryk Jankowiak. Bardzo dziękujemy.
Jeszcze raz, gratulujemy, dziękujemy za fantastyczne wtorkowe przedpołudnie i oczywiście zapraszamy za rok.
jz, md