18 października w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbyła się dwudniowa konferencja pt. „Dezydery Chłapowski-Szwoleżer-Prekursor Nowoczesnego Rolnictwa oraz Pracy Organicznej”, w której wzięli udział przedstawiciele samorządu uczniowskiego: Radosław Matoga, Dagmara Głuszek oraz Kryspin Dreher.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak
Wykład inauguracyjny konferencji wygłosił prof. dr hab. Przemysław Matusik, w którym ukazał wpływ wieku XIX na ukształtowanie postawy Dezyderego Chłapowskiego.
Konferencja miała charakter panelowy.
Pierwsza część poświęcona została żołnierzowi Dezyderemu Chłapowskiemu.
Kreśląc karierę wojskową i postawę Generała, mówcy podkreślali niezwykłe cechy, które predysponowały tę postać do rangi generała: chłodny, analityczny umysł, umiejętność bezbłędnego rozpoznawania i szacowania sił, szybkość podejmowania decyzji, stały stan spokoju, odwaga, sprawiedliwość. Mimo pochodzenia i rangi, Generał Chłapowski nie izolował się od prostych żołnierzy, dzielił ich niewygody, nie chciał, aby służyli mu z obowiązku.
Panel „patriota i rolnik” to historia patrioty, który był jednym ze współtwórców uwłaszczenia chłopów w Wielkopolsce, wielkiego serca społecznika, posła do niemieckiego parlamentu i pioniera nowoczesnego rolnictwa na ziemiach polskich.
Jedno z wystąpień poświęcono prezentacji wojska szwoleżerów, do którego komentarz wygłosił hr Stanisław Ledóchowski.
Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej Dezyderemu Chłapowskiemu zatytułowanej Dezydery Chłapowski – żołnierz, rolnik, patriota.
Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Muzeum w Szreniawie, które udostępniło do zwiedzania w tym dniu pawilon pięknych powozów konnych.
Dla nas ogromną przyjemnością było poznanie praprawnuka Generała Chłapowskiego (uderzające podobieństwo) i zrobienie wspólnego zdjęcia.