Gala Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila - 2018

Konkurs o Nagrodę FanFila odbył się w tym roku już po raz dwunasty i był skierowany wyłącznie do uczniów szkół średnich z terenu Wielkopolski. Cztery kategorie, których dotyczyła tegoroczna rywalizacja to:

• blog,
  • przekład literacki,
  • proza,
  • poezja

W tej ostatniej kategorii naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów – Inga Matoga (2til) oraz Daniel Malinowski (4til) wraz z dwiema polonistkami.

24 kwietnia o godzinie 17:00 Salę Wielką Centrum Kultury Zamek szczelnie wypełniła utalentowana młodzież. Przed ogłaszaniem nazwisk poszczególnych laureatów słychać było wstrzymywany oddech, a potem gromkie brawa. Największy zaszczyt czekał zwycięzców kategorii poetyckiej, gdyż nagrodę wręczał osobiście - uznany za jednego z najwybitniejszych żyjących współcześnie poetów – Marcin Świetlicki. Uczniów naszej szkoły nie spotkał niestety ten zaszczyt, ale wróciliśmy w dobrych nastrojach. Podczas uroczystości można było nie tylko zapoznać się z uzasadnieniami werdyktów, ale i posłuchać fragmentów nagradzanych prac. Laureaci sami je dla publiczności czytali.

Poezja to dziedzina literatury uznana za najpiękniejszą i najważniejszą. Zgodnie podkreślali to organizatorzy konkursu – pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Marcin Świetlicki zażartował (a może nie), że kiedy chce przeczytać dobry wiersz, sam go sobie pisze, a potem czyta…

Nie każdy z nas posiada umiejętność pisania poezji. Sądzimy jednak, że Inga i Daniel osiągnęli już pewien stopień wtajemniczenia w tej dziedzinie literatury. Życzymy im sukcesów i tego, by nie ustawali w doskonaleniu swego talentu.

jz