Aleksander Doba w naszej szkole

21 października br. odwiedził naszą społeczność szkolną Aleksander Doba - polski podróżnik, kajakarz, nagrodzony przez czytelników internetowej „National Geographic” tytułem „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął 3 razy kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni.

W 2009 opłynął Bajkał w ciągu 41 dni i pokonał prawie 2000 km, następnie płynął z biegiem Angary do Irkucka, stamtąd koleją transsyberyjską wrócił do Polski. Wspominał, że bardzo się spieszył, by zdążyć na ślub syna.

Swoją trzecią Transatlantycką Wyprawę Kajakową skończył mając prawie 71 lat (2017). Przepłynął wtedy samotnie w kajaku północną, zimną część Oceanu Atlantyckiego. W ciągu 111 dni pokonał 3000 mil morskich w linii prostej, ale faktycznie przewiosłował ponad 4150 mil. Poprzednia wyprawa w 2011 trwa 99 dni i wynosiła 2913 mil morskich (5394 km) i w 2014  trasa miała długość 4500 mil morskich.

Pan Aleksander z wielką energią opowiadał o swoich przeżyciach na wodach Atlantyku. Zachęcał uczniów do śmiałego realizowania swoich marzeń, do odważnego pokonywania przeciwności i wiary w siebie.