BOLECHOWO dla NIEPODLEGŁEJ

W piątek 9 listopada młodzież Zespołu Szkół w Bolechowie również świętowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego powodu w budynku w Bolechowie odbył się uroczysty apel.

Na początku głos zabrała Pani Dyrektor, Beata Strama, która zapytała uczniów, czym dla nich, młodych ludzi, jest patriotyzm. Młodzież podkreślała takie wartości jak: pamięć, szacunek, poczucie więzi i honor.

Po części oficjalnej odbyła się inscenizacja fragmentów trzeciej części Dziadów Adama Mickiewicza przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Szkolny hol na moment zamienił się w teatralna scenę. Zaciemnione okna, brzozowe pnie, symboliczne kraty, oplecione sznurem drzwi, blask świec, dym i sugestywna muzyka Hymnu Cherubinów Piotra Czajkowskiego tworzyły napięcie i oddawały przejmującą atmosferę sceny więziennej oraz Wielkiej Improwizacji. W scenie Salonu Warszawskiego pojawiły się natomiast kolejne znaczące rekwizyty – stylowy stolik i krzesła, a muzyka Mozarta dodatkowo podkreślała kosmopolityczną postawę warszawskiej elity. Inscenizację zakończyły słowa:

„Nasz naród jak lawa
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.”

będące esencją polskiej świadomości i przesłaniem inscenizacji.

To było wielkie i ryzykowne przedsięwzięcie, ale uczniowie spisali się znakomicie. Owacje na stojąco są dowodem, że przygotowany przez młodzież spektakl wywarł na szkolnej społeczności duże wrażenie.

Ogromne brawa dla naszych aktorów: Klaudii Walkowiak (2b), Anny Rumińskiej  (2a), Mateusza Kobusa (1b), Bartosza Rosoła (2ti), Wojciecha Sobierajskiego (2ti), Nikodema Dukata (2ti), Kingi Ściepury (3ti), Kryspina Drehera (3ti), Marcina Piechy (4til), Marceliny Felerskiej (2b), Julii Sobczyk (2tl), Michała Obremskiego (2tl), Oliwii Kulczyńskiej (1b), Magdaleny Gajewskiej (1b) Magdaleny Wujewskiej (1b) i Magdaleny Owsian (1b), a także dla obsługi technicznej z klasy 4til - Mikołaja Pawlisiaka, Jakuba Ciszyka oraz Macieja Goździkiewicza. Polonistki sprawujące opiekę reżyserską tego przedsięwzięcia nie kryją słów podziwu dla Waszej odwagi i aktorskich umiejętności. Dziękujemy Wam z całego serca!

JZ

Temu, jak powstawała Wolna Polska, poświęcona została druga część szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Tym razem w formie montażu słowno-muzycznego pt. Niepodległa - „z marzeń i krwi" zaprezentowano dzieje walki pokoleń Polek i Polaków o odzyskanie suwerenności przez ich kraj.

Poezja niepodległościowa towarzyszyła Polakom od samego początku jej zniewolenia. Zagrzewała do walki, niosła otuchę, wyrażała gotowość ofiary dla Tej, która w ich sercach wciąż żyła. Mieszały się  w niej cierpienie, rozpacz, nadzieja i ciągła wola walki, aż do samego końca. Po 123. latach Polska odzyskała swą niepodległość, co również znalazło swoje odzwierciedlenie w poezji.

Niepodległościowe  nadzieje wyrażone strofami poetów usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji szkoły. Interpretacji poddano teksty J. Mączki, A. Oppmana, J. Żuławskiego, E. Słońskiego i  L. Staffa.

W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować osobom, które przyczyniły się do wykreowania niezwykłej atmosfery piątkowego wydarzenia (w kolejności wystąpienia):

• Pani Monice Dziurli
  • Marcinowi Piesze
  • Oldze  Szymanowskiej
  • Panu  Adamowi  Łachaczowi
  • Wojciechowi Sobierajskiemu
  • Patrycji Koprowskiej
  • Indze  Matodze
  • Pani Katarzynie Łowigus
  • Dominikowi  Maciejewskiemu
  • Pani Dyrektor Beacie Stramie
  • Pani Jolancie Czerniawskiej

• Prowadzącej - Mai Tyl
  • Obsłudze technicznej – Jakubowi Ciszykowi i Mikołajowi Pawlisiakowi
  • Filipowi  Jackowskiemu – odpowiedzialnemu za oprawę wizualną oraz
  • Wojciechowi Piotrzkowskiemu za obsługę fotograficzną.

Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie czterech zwrotek najważniejszej w tym dniu pieśni – Hymnu Narodowego.