Niech się mury pną do góry!

Niech się mury pną do góry!

AKT EREKCYJNY

Rozbudowy i modernizacji szkoły w Murowanej Goślinie

(...) Pamięć rzeczy ludzkich szybko przemija, przeto słusznym jest zwyczaj,
iż ważniejsze zdarzenia utrwalamy na piśmie. W ten sposób przekazujemy ich wspomnienia przyszłym pokoleniom.

Dla upamiętnienia i przekazania tego, co dzieje się tu i  teraz, uczestnicy dzisiejszej uroczystości podają do wiadomości współczesnych i ku wiecznej pamięci potomnych,  że 4 czerwca 2018 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę i modernizację szkoły w Murowanej Goślinie należącej do Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie.

W dniu uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego

Prezydentem Rzeczypospolitej Polski był Andrzej Duda

Prezesem Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki

Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak

Wojewodą Wielkopolskim – Zbigniew Hoffman

Starostą Poznańskim – Jan Grabkowski

Burmistrzem Miasta i Gminy Murowana Goślina – Dariusz Urbański

Dzięki rozbudowie i modernizacji szkoły w Murowanej Goślinie, należącej do Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie placówka zyska europejski standard. Inwestycja warta 15 mln zł rozpoczęła się wiosną 2018 r. W ciągu 15 miesięcy powstanie nowa część budynku z czterema salami dydaktycznymi (dwie pracownie językowe i dwie komputerowe), pracownią gastronomiczną z zapleczem i salą bankietową, szatniami, pomieszczeniem administracyjnym, salą sportową z zapleczem oraz pomieszczeniami sanitarnymi i technicznymi. W istniejącym budynku przewidziano przygotowanie sześciu sal dydaktycznych, pomieszczeń sanitarnych, biurowych oraz pracowni hotelarskiej z recepcją i treningowym pokojem hotelowym.

Dnia 4 czerwca roku Pańskiego 2018, zgodnie z odwiecznym zwyczajem i treścią spisanego aktu erekcyjnego wmurowano kamień węgielny. Choć solidne fundamenty już stoją, a tempo inwestycji może imponować,  to właśnie ta symboliczna chwila zapadnie w naszej pamięci. Uroczystość, na którą przybyło wielu  znamienitych gości zorganizowało Starostwo Powiatowe. W ceremonii uczestniczyli:

przedstawiciele sejmu i senatu:  pani Poseł Bożena Szydłowska i pan Senator Piotr Florek,
Zarząd Powiatu Poznańskiego reprezentowany przez:
pana Jana Grabkowskiego- Starostę Poznańskiego,
pana Tomasza Łubińskiego- Wicestarostę Poznańskiego,
pana Zygmunta Jeżewskiego- Członka Zarządu Powiatu w Poznaniu,
pana Piotra Zalewskiego- Członka Zarządu Powiatu w Poznaniu,
panią Renatę Ciurlik- Skarbnika Powiatu w Poznaniu,
panią Magdalenę Buczkowską- Sekretarza Powiatu w Poznaniu,
radni powiatu poznańskiego: pani Lidia Szymczak i pan Stanisław Woźniak,
samorządowcy powiatu poznańskiego reprezentowani przez:
pana Adriana Napierałę– wójta gminy Dopiewo,
pana Grzegorza Wojterę –wójta gminy Suchy Las,
pana Janusza Andrzejewskiego –zastępcę wójta gminy Czerwonak,
panią Ewę Banaszak –Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Czerwonak,
pana Czesława Kruczka– Zastępcę Dyrektora Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim, który przybył w imieniu  pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego,
pan Dariusz Urbański- Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina,
pan Konrad Strykowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie,
sołtysi z terenu gmin Murowana  Goślina i  Czerwonak,
ksiądz kanonik Tomasz Kruszelnicki, reprezentujący na  uroczystości księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski,
ksiądz proboszcz Sławomir Jessa,
sympatycy i przyjaciele  naszej szkoły:
pani Solange Olszewska- Prezes Zarządu Solaris Bus and Coach,
pani Krystyna Woźniak- Wiceprezes Zarządu Solaris Bus and Coach,
pan Jacek Grabowski- Prezes firmy Jack-Bud Polska, która realizuje rozbudowę i modernizację szkoły,
pan Bogdan Mrozowski- projektant nowej części szkoły,
gospodarze uroczystości: pani Beata Strama- Dyrektor Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie,
 pani Małgorzata Krzysztoń- Wicedyrektor Szkoły w Murowanej Goślinie,
 nauczyciele, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Murowanej Goślinie,
 a także wszystkie osoby, którym dobro szkoły i edukacji jest bliskie.

Pan Jan Grabkowski, Starosta Poznański  w  przemówieniu inaugurującym uroczystość, podkreślił, że  trzeba było wielu rozmów i dużo dobrej woli  wszystkich zainteresowanych stron, aby  rozpocząć rozbudowę szkoły. Ta nowoczesna inwestycja  jest ważna, bo w przyszłości będzie służyła młodzieży. Głos zabrali również:   pan Dariusz Urbański-Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina,   pani  Beata Strama- Dyrektor Zespołu Szkół w Bolechowie,  a także pani Poseł Bożena Szydłowska i pan Senator Piotr Florek.
Po uroczystym odczytaniu treści aktu erekcyjnego, dokument podpisali: pan Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Pan Dariusza Urbański, Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina,  Pani  Beata Strama, Dyrektor Zespołu Szkół w Bolechowie,  Pan Jacek Grabowski,
Prezes Jack-Bud Polska.

W kapsule czasu oprócz aktu erekcyjnego znalazły się   egzemplarze gazet z dnia 4 czerwca 2018 roku: „Głosu Wielkopolskiego” i „Gazety Wyborczej” oraz pin z logo powiatu poznańskiego i informacje o szkole.

Ksiądz kanonik Tomasz Kruszelnicki dopełnił ceremonii  poświecenia tuby i kamienia węgielnego, a osoby które podpisały akt erekcyjny dokonały   symbolicznego wmurowania kamienia.

Ostatnim akcentem uroczystości było  złożenie przez zebranych gości wpisu do księgi pamiątkowej oraz poczęstunek  przygotowany przez naszych uczniów.

Społeczność szkolna dziękuje Wszystkim za przybycie i uczestnictwo w uroczystości.
 Naszym uczniom  Sandrze Karasiewicz i Pawłowi Stockiemu za prowadzenie ceremonii.
Niech się zatem mury naszej nowej szkoły pną do góry!  Niech radośnie rośnie gmach!

V.P.