XVI Międzygminny Otwarty Konkurs Ortograficzny

„Wdzydzki neurochirurg” i „eksżona Trynidadczyka” przygotowują się na XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

„Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci, skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają” – twierdzi Rita Mae Brown. Pod tymi słowami mogliby się bez wahania podpisać uczestnicy XVI Międzygminnego Otwartego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii.

Miłośnicy tropienia językowych niuansów spotkali się we wtorkowe południe 24 kwietnia - jak zwykle - w Zespole Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Konkurs odbył się pod patronatem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Burmistrza Murowanej Gośliny Dariusza Urbańskiego, Wójta Suchego Lasu Grzegorza Wojtery i Wójta Gminy Czerwonak Jacka Sommerfelda. Włodarze wymienionych gmin nie tylko objęli patronatem niniejszy konkurs, ale również ufundowali wartościowe nagrody.  Pomysłodawczynią konkursu jest Pani Beata Strama - Dyrektor ZS w Bolechowie.

Do konkursu przystąpiło w tym roku 38 osób. Najmłodszy uczestnik to uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie – Tobiasz Skibiński. Największą grupę stanowiła młodzież ze szkół średnich. Niezwykle miło było nam powitać dyrektorkę Referatu Oświaty, Kultury, Sportu oraz Zdrowia i Spraw Społecznych z Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina – Panią Dorotę Brajewską, zastępcę Wójta Gminy Suchy Las – Pana Marcina Bulińskiego oraz przedstawiciela lokalnej prasy – Pan Piotra Borowicza, redaktora dwutygodnika "Murowana Prawda".

Mistrzem Ortografii została w tym roku studentka pierwszego roku Politechniki Poznańskiej – Pani Antonina Bulińska. Wyróżniono i nagrodzono również najmłodszego uczestnika – wspomnianego wyżej Tobiasza. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, tekst dyktanda i drobny upominek. Zwyciężczyni zdobyła duży komplet praktycznych słowników języka polskiego.

Autorem dyktanda był mgr Sebastian Surendra – doktorant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

Uczestnikom konkursu szkolna kawiarenka oferowała kawę, herbatę i domowe wypieki. W jury zasiadali nauczyciele języka polskiego z naszej szkoły - Pani Monika Dziurla, Pani Anna Stefańska, Pani Joanna Zimniak oraz Pan Mariusz Palka.

Wszystkim uczestnikom i tym, którzy byli zaangażowani w organizację XVI Otwartego Międzygminnego Konkursu Ortograficznego, bardzo serdecznie dziękujemy. Miejmy nadzieję, że za rok nasza szkoła znów przyciągnie miłośników zgłębiania tajników ojczystego języka. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Kilka słów o Mistrzu Ortografii A.D. 2018

Pani Antonina Bulińska studiuje na kierunku technologia chemiczna na Politechnice Poznańskiej i pochodzi z Murowanej Gośliny. Ortografia zawsze była jej silną stroną, bowiem już w szkole podstawowej czterokrotnie zwyciężała w konkurach ortograficznych. W wolnych chwilach gra na gitarze i pianinie oraz śpiewa. Ważnymi postaciami są dla Pani Antoniny Fryderyk Chopin, ale i Dan Reynolds (Imagine Dragons). Ideał szczęścia to rodzina oraz przyjaciele. Jej ulubionym słowem jest słowo „sztos”, chciałaby umieć dobrze pływać i… boi się pająków. Za swoje największe osiągnięcie uważała do tej pory zdobycie tytułu Absolwenta Roku w gimnazjum. Drażnią ją ludzie zazdrośni. Jej wymarzonym miejscem do zamieszkania są polskie góry, a ulubionym bohaterem literackim – Hazel Grace z powieści Johna Greena „Gwiazd naszych wina”.