FILMOWA LEKCJA HISTORII I TOLERANCJI

Aktualności

20 lutego uczniowie klas 3b, 3til, 3tżh i 4til wraz z wychowawcami mieli okazję obejrzeć      w poznańskim Heliosie niezwykły fabularyzowany film dokumentalny  pt.: „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman.

To opowieść  o  Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego – unikatowej kolekcji archiwaliów (fotografie, rysunki, prasa, dzienniki, pamiętniki, niemieckie obwieszczenia, druki reklamowe, menu kawiarni, opaski, etc.) dokumentujących tragiczny los polskich Żydów  w czasie II wojny światowej, powstałej i spisanej w warunkach konspiracyjnych przez świadków i ofiary Holokaustu. 

Archiwum stworzyła grupa Oneg Szabat, której  inicjatorem był  dr Emanuel Ringelbaum. Dzięki nieugiętej postawie jej członków, wytrwałości i odwadze możemy poznać prawdę       o tym, co nigdy miało nie przetrwać- prawdę o Zagładzie narodu żydowskiego, o tym, jak było i jak do tego doszło.

Film to historia Holokaustu opowiedziana z perspektywy ofiar, pokazująca ogromne cierpienie, ale i opór narodu żydowskiego -od organizowania jadłodajni, poprzez podziemne nauczanie, aż po tworzenie Archiwum. Upamiętnia osoby, wydarzenia i miejsca.

Dokument Roberty Grossman to przejmująca i bardzo aktualna opowieść o tym, do czego prowadzi nienawiść, ksenofobia, fanatyzm. To  przestroga, by nie zapomnieć, by wydarzenia sprzed 70. lat nigdy się nie powtórzyły. Obowiązkowa lektura dla każdego.


Copyright © 2018 | www.zsbolechowo.pl | All Rights Reserved!