Nowy sezon filmowej przygody

Uczniowie ZS w Bolechowie rozpoczęli nowy sezon, wieloletniej już filmowej przygody, w poznańskim kinie Muza, w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji  Filmowej.

W tym roku wybraliśmy cykl : Między tekstami kultury”. 11 października zmierzyliśmy się z trudnym włoskim filmowym dziełem braci Taviani, pt.: „Cesarz musi umrzeć”.

Film to właściwie eksperyment artystyczny z udziałem więźniów z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze, którzy w ramach resocjalizacji  przygotowywali  inscenizację dramatu Szekspira „Juliusz Cezar” .  Prace nad spektaklem, codzienne obcowanie z wielkim dramatopisarzem, wywarły ogromny wpływ na groźnych przestępców, skłoniły  ich do refleksji i przewartościowania własnego życia.

Film Tavianich to także, a chyba przede wszystkim opowieść o wielkiej sile sztuki („Od kiedy dowiedziałem się, czym jest sztuka, ta cela stała się dla mnie więzieniem”).

Projekcja filmu poprzedzona została oczywiście profesjonalną prelekcją, a zakończona żywą dyskusją, w której aktywnie włączyli się (jedyni tego dnia  widzowie), uczniowie klasy 4 til.