Sympozjum

Pod takim tytułem odbyła się w Murowanej Goślinie kolejna edycja Sympozjum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Poznańskiego. Inicjatorem imprezy był samorząd uczniowski Zespołu Szkół w Bolechowie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - wicestarosta Powiatu Poznańskiego Tomasz Łubiński oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu Monika Lis-Nożyńska. Zaproszenie Organizatorów przyjęli eksperci w dziedzinie nauk przyrodniczych i ekologicznych, naukowcy z poznańskich uczelni:

prof. UAM dr. hab. Damian Łowicki,

prof. UPP dr. hab. Bogdan Chojnicki,

mgr. inż. Wiesław Krzewina (UPP),

Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie,

dr. Piotr Lupa (UAM),

Przemysław Benz, działacz na rzecz ochrony środowiska.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów uczniowskich ze szkół ponadpodstawowych w Owińskach, Puszczykowie, Mosinie, Kórniku, Rokietnicy, Swarzędzu oraz Bolechowie i Murowanej Goślinie.

Sympozjum Samorządów Uczniowskich jest imprezą cykliczną. Organizatorzy za każdym razem podejmują tematy ważne dla młodych ludzi, a takim, niewątpliwie, jest konieczność ochrony otaczającego nas środowiska i wzrost świadomości ekologicznej. W ramach programu wygłoszono pięć prelekcji, w trakcie których zaprezentowano wyniki badań nad stanem i problemami środowiska przyrodniczego w aglomeracji poznańskiej. Podsumowaniem wystąpień prelegentów była debata z udziałem wszystkich uczestników spotkania.

W przerwie między prelekcjami na gości czekał poczęstunek w stylu Zero Waste przygotowany przez uczniów pracowni gastronomicznej wraz z opiekunkami – Danutą Borejszą Wysocką, Alicją Janowską-Piasecką oraz Weroniką Hańczyk, poprzedzony krótkim wystąpieniem Pani mgr inż. Elżbiety Przybylskiej, Specjalistki ds. Żywienia, która przybliżyła zasady proekologicznych zachowań w codziennym życiu.

Zwieńczeniem wydarzenia były warsztaty „W Starej Mydlarni” przeprowadzone przez mgr inż. Annę Stefańską, w trakcie których uczestnicy mogli samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki oraz wziąć udział w quizie i wygrać atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie stało się okazją do nawiązania kontaktów i perspektywą dalszej współpracy samorządów uczniowskich szkół Powiatu Poznańskiego.

Autor tekstu: J.C.

Autor zdjęć: Tomasz Juchacz