Uczniowie i nauczyciele w Teatrze Nowym w Poznaniu

17 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły obejrzeli w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl pt. „Siostry!”,  inscenizację „Trzech sióstr”, jednego z najsłynniejszych dramatów Antona Czechowa.

Tytułowe siostry, Irina, Masza i Olga — mieszkają razem z bratem Andriejem w  prowincjonalnym rosyjskim mieście. Marzą o powrocie do stolicy, „raju utraconego”. Stolica bowiem wydaje im się miejscem  wielkich możliwości,  szansą na spełnienie. Żyjąc na prowincji, stają się coraz bardziej rozgoryczone, zrezygnowane, nieszczęśliwe,  nie widzą dla siebie perspektyw.

Na uznanie zasługuje niewątpliwie scenografia, piękna, choć minimalistyczna, bardzo oszczędna. Rekwizytów widzimy zaledwie kilka: krzesła, balony, torba podróżna, odkurzacz, skrzypce, ale niosą one ze sobą  ważne symboliczne znaczenie. Odkurzacz na przykład w ręku jednej z bohaterek ma ukazać rolę kobiety w patriarchalnym społeczeństwie. Torba podróżna symbolizuje gotowość do podróży, do zmiany w życiu. Kostium Supermana natomiast obrazuje w karykaturalny sposób pozycję mężczyzny w dzisiejszym świecie.

Historia głównych bohaterek — Iriny, Olgi i Maszy, w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego,  to na pewno ważny głos w dyskusji na temat roli kobiety i mężczyzny w społeczeństwie.

md