Nietypowa lekcja w kinie

Aktualności

Uczniowie klasy II technikum żywienia uczestniczyli w „Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Spotkanie zatytułowane  Z książki na wielki ekran dotyczyło tworzenia adaptacji filmowych. Prelekcja prowadzona przez zawodową aktorkę, była ilustrowana fragmentami znanych filmów. Zobaczyliśmy fragmenty najsłynniejszych adaptacji filmowych, m. in.:  Lalki, Wesela, Pasji, Hamleta, Lawy, Ziemi obiecanej.
Podczas prezentacji dowiedzieliśmy  się, jaka jest różnica między ekranizacją a adaptacją, jakie trudności napotyka reżyser chcący przenieść książkę na ekran oraz skąd filmowcy czerpią pomysły na film. Poznaliśmy najpopularniejsze zabiegi adaptacyjne,  dzięki którym scenarzystom i reżyserom udaje się przenosić najwybitniejsze dzieła literatury na obraz kinowy. A nie jest to sprawa łatwa i prosta.

Uzupełnieniem lekcji było obejrzenie filmu Nerve (2016), w reżyserii  Henry Joost, Ariel Schulman. Film właściwie jest dedykowany młodym ludziom. Ukazuje grę, której  istotą jest wykonywanie coraz bardziej szalonych i niebezpiecznych wyzwań. Czy warto przekraczać wszelkie granice w pogoni za czymś, co okaże się niewiele warte?  W ostateczności, wiemy, że  internetowe lajki  nie rekompensują ani przyjaźni, ani spokoju sumienia. 

Program "Lekcja w kinie" w ciekawy sposób łączy  edukację i rozrywkę.  Upowszechnia wiedzę o kinie w przystępny sposób, aby młodzi odbiorcy stali się bardziej świadomymi widzami tego, co dzieje się na ekranie.

V.P.


Copyright © 2018 | www.zsbolechowo.pl | All Rights Reserved!